Всички категории

Избор на суровини за стандартни промишлени формулации на епоксидни подови покрития

2026-09-29 14:55:40
Избор на суровини за стандартни промишлени формулации на епоксидни подови покрития

За производителя на подови покрития, стандартната епоксидна подова система не е единичен готов продукт. Тя представлява координирана формулировъчна платформа, включваща проникващ грунд, пълнен основен слой и самонивелиращ или високоизграден горен слой. Всеки слой предявява различни изисквания към вискозитета на смолата, еквивалентното тегло на епоксида (EEW), реактивността на отвердителя, приемството на пълнителите, течащите свойства, скоростта на отвръдване и крайния външен вид.

Това ръководство е предназначено за формулировчици на боядиски и покрития, технически мениджъри и екипи за набавка на суровини. То не обяснява на изпълнителите как да подготвят или монтират пода. Вместо това се обяснява как изискванията за крайно използване — като влажността на основата, температурата по време на прилагане, интензивността на движението, химическото въздействие и времето за връщане в експлоатация — трябва да се превърнат в избор на суровини и тестове за квалификация.

Слой на формулировката Основна цел за суровината Типични въпроси при разработката
Заглавие Нисък вискозитет, намокряне на бетона, адхезия, контролирано проникване Дали смесената система овлажнява субстрата, без да се изцежда в порите или да улавя въздух?
Пълно тяло на покритието Приемане на пълнител, работна реология, образуване на филм, устойчив на ударни натоварвания Колко кварц или кремнезем може да приеме свързващото вещество, без да загуби консистенцията си при нанасяне?
Самонивелиращо се горно покритие Течност, блясък, устойчивост към замъгляване, развитие на твърдост Дали филмът се нивелира преди гелация и отверждение, без замъгляване, лепкавост или повърхностни дефекти?

hanamine-chemical-resistant-epoxy-flooring-finish.webp

Започнете с формулировката на техническото описание, а не с търговското име на смолата

Преди да се сравняват различните класове смоли, формулирът трябва да определи областта на приложение и технологичния диапазон. Горното покритие за склад, праймер за влажен субстрат и производствена подова настилка, изложена на химически агенти, всички могат да се наричат „индустриално епоксидно подово покритие“, но не бива да споделят една и съща непроверена формула на свързващото вещество.

Техническото описание трябва да посочва:

  • целеви слой: грунтовка, основен слой, самонивелиращ се горен слой или ремонтен разтвор;

  • метод на нанасяне и целева дебелина на филма;

  • тип пълнител, разпределение на частиците по размер и предвидено съдържание;

  • температурен диапазон на околната среда и подложката по време на нанасяне и отвръзане;

  • необходимо време за употреба (pot life), време за повторно нанасяне, ранна твърдост и пълно отвръзане;

  • очаквано излагане на вода, почистващи препарати, масла, киселини, алкални вещества или разтворители;

  • изисквания към външния вид, включително цвят, блясък, нивелиране и устойчивост към замъгляване;

  • необходими механични изпитвания, като адхезия, абразивна стойност, ударна устойчивост, компресивна якост или твърдост по Шор D.

Условията на обекта все още имат значение, но тук те се използват като входни данни за формулирането. Например влажността на бетона и отделянето на газове влияят върху проектирането и квалифицирането на грундовете. Те не оправдават превръщането на статия за сурови материали в ръководство за подготовката на повърхностите от страна на изпълнителя. Производителят на покрития трябва да възпроизведе съответните рискове, свързани с основата, върху контролирани панели и приложни изпитания, след което да издаде граници за инсталиране в собствената техническа документация (TDS) на готовата система.

Избор на епоксидния скелет и вискозитетния пакет

Стандартният течен епоксиден смолен продукт на базата на бисфенол-А обикновено е отправна точка за производството на свързващи вещества за подови покрития с общо предназначение, тъй като осигурява практически баланс между достъпността, механичната издръжливост и гъвкавостта при формулирането. Градусите на бисфенол-F могат да се оценяват, когато по-ниският вискозитет или по-високата функционална плътност са предимства. Новолаковите епоксидни смоли са подходящи за разработвателни програми, при които готовата формула трябва да отговаря на определени изисквания за устойчивост към химични въздействия; самата група смоли не гарантира химична устойчивост.

Каталогът на Hanepoxy изброява следните кандидати за скрининг на формулировки:

Марка Описание в каталога ЕЭВ (г/экв) Вискозитет при 25 °C (mPa·s) Посока за скрининг на формулировки
128 Течна епоксидна смола от бисфенол-А 184–196 11,000–15,000 Обща свързваща субстанция за телесни и горни покрития
128E Бисфенол-А, модифициран с глицидилов етер на C12–C14 алкил 190–210 1,000–2,500 Кандидат с намалена вискозитет за овлажняване или по-високо натоварване с пълнител
128Г Течна епоксидна смола от бисфенол-А 190–210 700–1,300 Кандидат за формулировка с ниска вискозитет
128EL Течна епоксидна смола от бисфенол-А 200–220 500–900 Кандидат за формулировка с ниска вискозитет; вземете предвид по-високата му стойност на EEW
128BF Бисфенол-А, модифициран с бисфенол-F 190–210 200–1,000 Кандидат, при който е необходима ниска смесена вискозитет
128M Течна епоксидна смола от бисфенол-А 180–200 5,000–8,000 Кандидат за свързващо вещество с промеждутъчна вискозитет
170 Течна епоксидна смола на базата на бисфенол-F 160–180 2,000–5,000 Кандидат за системи с по-ниска вискозитет и по-висока функционалност
638 Новолак епокси 174–180 Потвърдете от текущия технически паспорт (TDS) Кандидат за програми за развитие на химическа устойчивост

Тези стойности са обхвати от каталога на доставчика, а не гаранции за готовите формули. Преди лабораторна работа трябва да се проверят текущият технически паспорт (TDS) и сертификатът за анализ (COA) за конкретната партида. При преминаване между различни класове пресметнете отново стехиометрията въз основа на действителната стойност на епоксидния еквивалентен вес (EEW) и оптимизирайте отново нивото на реактивния разредител, количеството твърдител, натоварването с пълнител, дефоамера, добавката за подобряване на теча и пигментната смес.

Намаляването на вискозитета никога не трябва да се оценява изолирано. Един смолен продукт, модифициран с реактивен разредител, може да подобри обработката и намокрянето на пълнителите, но също така може да промени плътността на кръстосаните връзки, отговора при отвръзване, развитието на твърдостта, абсорбцията на вода и химическата устойчивост. Правилният избор е марката, която отговаря на технологичния прозорец за обработката на смесената система и изпълнява плана за изпитания на готовото филмово покритие — а не просто смолата с най-ниския чист вискозитет.

Избор на отвръзач за повърхностно качество и контрол на отвръзването

Комплектът отвръзач определя значителна част от работното време, нарастването на твърдостта, външния вид на повърхността, чувствителността към влага и химическата производителност на епоксидното подово покритие. Затова модифицираните циклоалифатични амини, полиамидите и модифицираните полиетерамини служат на различни формулировъчни цели, а не образуват проста йерархия от „добро — по-добро — най-добро“.

Модифицираните циклоалифатични амини са логични кандидати за самонивелиращи се или тънкопленъчни горни слоеве, когато формулировчиците поставят приоритет върху блясъка, цвета, твърдостта и устойчивостта към повърхностно замъгляване. Полиамидите обикновено се изследват за грундове и корозионноустойчиви основни слоеве, където е ценено по-дългото работно време, намокрянето, еластичността или толерантността към повърхността. Модифицираните полиетераминови отвердители могат да се разглеждат, когато техническото задание изисква различен баланс между еластичност, нивелиране, устойчивост към влага и скорост на отвердяване.

Избраните кандидати от каталога включват:

Продукт Химическа насока Аминна стойност (mg KOH/g) Вискозитет (mPa·s) AHEW (г/екв) Позициониране в каталога
Hanamine 1816 Модифициран циклоалифатичен амин 230–290 300–600 при 25°C 114 Горен слой за епоксидни подове; насоки на доставчика за съотношение на смесване 100:60
Ханамине 1815 Модифициран циклоалифатичен амин 280–340 200–500 при 25°C 94 Горен слой за подове и кандидат за отвердяване при ниски температури; насоки 100:50
Hanamine 1815A Модифициран циклоалифатичен амин 250–310 500–700 при 25 °C 106 Кандидат за горен слой на пода; насоки 100:58
Hanamine 1815B Модифициран циклоалифатичен амин 270–330 200–600 при 25 °C 94 Горен слой с висока устойчивост към износване; посочено време за използване 20–30 минути; насоки 100:50
Ханамине 3327 Модифициран полиетерамин 240–300 200–500 при 25°C 93 Кандидат за самонивелиращ се или тънкослойен горен слой
Hanamine 4327 Модифициран полиетерамин 270–330 200–500 при 25°C 96 Без нонилфенол, с ниско съдържание на ЛОС, горен слой с висок блясък
Ханамиде 115 Полиамид 230–260 50 000–80 000 при 40 °C 180 Насоки за грунд и антикорозионно покритие
Ханамиде 125 Полиамид 270–310 8000–12 000 при 40 °C 126 Кандидат за изследване на полиамид с по-ниска вискозитет
Hanamide 140 Полиамид 320–360 3 000–6 000 при 40 °C 95 Кандидат за изследване на полиамид с по-висока аминна стойност

Съотношенията от каталога са насоки от доставчика за определени условия на смолата; те не са универсални стехиометрични съотношения. Формулаторите трябва да изчислят началното ниво въз основа на EEW на смолата и AHEW на отвердителя, след което да го потвърдят чрез изследвания на отвердяване, стъклен преход, механични свойства и устойчивост. Аминната стойност и AHEW не са взаимозаменяеми.

Разработване на съгласувано портфолио от грунд, среден слой и горен слой

Търговският асортимент за подови покрития печели от споделени суровини, но всеки слой все още изисква собствена оптимизация.

За праймера смесената вискозитетност трябва да осигурява напояване и проникване, без прекомерно абсорбиране или загуба като разтворител в порестия бетон. Смоли като 128E, 128G, 128EL, 128BF или 170 могат да помогнат за постигане на по-ниска начална вискозитетност, при условие че са изпълнени изискванията към адхезията, влажността и отвердяването. Полиамиден или друг харденер, толерантен към повърхността, може да се оцени там, където в приоритет са работното време и напояването на субстрата. Готовият праймер трябва да се тества върху репрезентативен бетон, а не само върху гладки лабораторни панели.

За основния слой свързващото вещество трябва да приема избраната кварцова или силициева натовареност, като остава смесимо и приложимо. Програмата за разработка трябва да регистрира вискозитета спрямо натовареността с пълнител, провисването или течността, екзотермичния ефект, отделянето на въздух, компресионното поведение, отговора при удар и адхезията както към праймера, така и към горния слой. Стоимостта на смолата в левове на килограм е по-малко информативна от потреблението на свързващо вещество в левове на квадратен метър при задебелението на филма.

За самонивелиращ се горен слой балансът между времето на течение и времето на гелобразуване става критичен. Филмът трябва да се изравни и да освободи въздуха, преди вискозитетът да се увеличи, но същевременно да развие достатъчна начална твърдост за предвидения производствен график. Затова модифицираните циклоалифатични или полиетераминови кандидати трябва да се сравняват в пълната пигментирана формула, включително напълнители и добавки. Резултатите от чисти смоли или прозрачни отливки не могат да заместят действителната формула за подови покрития.

Общността на суровините е полезна само когато не компрометира производителността на слоя. Производителят може да използва една основна смола в няколко продукта, като променя отвердителя, разредителя, напълнителите и добавките. Обратно, специализираната грундова боя може да оправдае използването на различна смола, ако това значително подобри равномерността на намокрянето или адхезията.

Екипи за набавяне на квалификационни данни трябва да изискват

Закупките не трябва да одобряват суровина само защото номиналният ѝ химичен състав съвпада с този на текущата. Контролираният процес за промяна гарантира както производителността на формулата, така и последователността в производството.

За всяка партида смола поискайте актуалните технически данни (TDS), безопасностни данни (SDS) и сертификати за съответствие (COA), включително епоксиден еквивалентен вес (EEW), вискозитет при посочената температура, цвят, съдържание на вода или летливи вещества, хидролизиращ се хлор и неорганичен хлор – когато е релевантно. За всеки отвердител поискайте стойност на амините, еквивалентен вес на аминовите групи (AHEW), вискозитет, цвят, съдържание на вода, препоръчителен диапазон за дозиране, опаковка, условия за съхранение и срок на годност. Потвърдете кои стойности са спецификации за пускане в производство, а кои са типични стойности.

Матрицата за лабораторна квалификация трябва да включва поне:

Етап на изпитване Препоръчано сравнение
Обработка Вискозитет на сместа, приемане на пълнител, поведение при дисперсия, отделяне на въздух, жизненост, време до гелобразуване, екзотермия
Заявка Смачкване, течение, изравняване, подтекане, дебелина на филма, съвместимост при повторно покриване
Лечебен режим Време до загуба на лепкавост, време за възможност за ходене или обработка, развитие на твърдост по скалата Shore D, график за пълно отвръзване
Механичен Прилепване, абразивно поведение, устойчивост на ударно натоварване и компресивно поведение, когато е релевантно
Изложението Устойчивост на вода, побеляване или образуване на мъгла (blush) и специфични за проекта химически тестове с локално нанасяне или потапяне
Производство Съответствие между партиди, контрол на цвета, опаковка и стабилност при съхранение

Може ли по-нисковискозен смолен продукт да замени 128 без реформулиране?

Не трябва да се предполага автоматична замяна. По-нисковискозният клас може да промени еквивалентното количество епоксид (EEW), съдържанието на реактивен разредител, стехиометрията на отверждането, нуждата от пълнител, филмовите свойства и химическата устойчивост. Трябва да се третира като проект за реформулиране и да се сравни с квалифицирания контролен продукт.

Трябва ли един и същ отвердител да се използва както за грунд, така и за горен слой?

Само ако отговаря на изискванията за двата случая. При разработването на грунд може да се отдаде предпочитание на овлажняемостта и работното време, докато за горния слой може да се отдаде предпочитание на равномерността, блясъка, устойчивостта към образуване на мъгла (blush) и ранната твърдост. Споделеният инвентар е ценен, но трябва да следва валидацията на производителността, а не да я определя.

Каква информация трябва да се включи в заявката за цитиране на цена (RFQ)?

По-точно посочете целевия слой на формулата, диапазона на еквивалентната тежина на епоксидната група (EEW) за смолата или на аминовата група (AHEW) за отвердителя, желания интервал на вискозитета и температурата на изпитване, необходимия цвят, опаковката, годишния обем, дестинацията, изискванията към документацията и количеството проби. Включете и предвиденото приложение, както и критичните изпитвания, за да може доставчикът да препоръча подходящ кандидат, а не просто да предложи най-близкия по име продукт.

От одобрение на проба до мащабиране за производство

Практичната поръчкова последователност е проста: проверка на документите, изпитване на лабораторни проби срещу текущия продукт, производство на пилотна партида, нанасяне върху репрезентативни субстрати и одобряване на материала е възможно само след като цялата формула отговаря на критериите за пускане в употреба. Запазете референтни проби и документирайте точно номерата на суровинните партиди, използвани по време на квалификацията.

Ханепоксидните смоли и отвердителите могат да се използват като кандидати в този процес. Изборът трябва да започне с формулировката на задачата и текущите технически документи, последван от контролирано сравнение на стехиометрията, поведението при обработка, отвръзката, външния вид и устойчивостта при експлоатация. Този подход предоставя на производителите на покрития обоснована основа за оптимизация на разходите или диверсификация на доставчиците, без да се представя съответствие по каталози като доказателство за еквивалентност.

За технически преглед или заявка за проби предоставете целевия слой, текущата химия на свързващото вещество, желаната вискозитет и времевия прозорец за отвръзка, натоварването с пълнител, температурата на нанасяне и изискваните изпитания за производителност. Тази информация позволява на доставчика да ограничи списъка с кандидати и да подготви съответните TDS, SDS, COA, данни за опаковката и пробите.

Инженерна бележка: Стойностите в това ръководство се отнасят само за посочените в каталога класове и указаните температури при изпитване. Окончателната производителност зависи от пълната формула на смола–отвердител, натоварването с пълнител, добавките, подложката, дебелината на филма, режимът на отвръщане и методът на изпитване. Потвърдете актуалните спецификации и проверете пригодността чрез лабораторни формулировки, пробни серии и репрезентативни приложни изпитания преди мащабиране.