Vse kategorije

Izbira surovin za standardne industrijske formule za epoksidna tlaka

2026-09-29 14:55:40
Izbira surovin za standardne industrijske formule za epoksidna tlaka

Za proizvajalca talnih premazov standardna epoksidna talna obloga ni en sam končan izdelek. Gre za usklajeno formulacijsko platformo, ki zajema penetrativni osnovni premaz, napolnjeni srednji sloj in samonivelirajoč ali debeloslojni končni premaz. Vsak sloj postavlja različne zahteve glede viskoznosti smole, ekvivalentne teže epoksida (EEW), reaktivnosti utrjevalca, sprejemljivosti polnil, pretoka, hitrosti utrjevanja ter končnega videza.

To navodilo je namenjeno formulacijam barv in premazov, tehničnim vodjem ter ekipam za nabavo surovin. Ne pojasnjuje podjetjem za izvedbo, kako pripraviti ali namestiti tla. Namesto tega razlagajo, kako zahteve končnega uporabnika – kot so vlaga podlage, temperatura pri nanosu, intenzivnost prometa, izpostavljenost kemikalijam in čas do ponovne uporabe – prevesti v izbiro surovin in preskuse za kvalifikacijo.

Sloj formulacije Glavni cilj surovine Tipična vprašanja pri razvoju
Primer Nizka viskoznost, močno namakanje betona, lepljenje, nadzorovana penetracija Ali mešani sistem namoči podlago brez iztekanja v pore ali ujetja zraka?
Napolnjena zaščitna plast Sprejemljivost polnila, obdelovalna reologija, gradnja filmskega sloja, odpornega na udarce Koliko kvarca ali silicijevega dioksida lahko vezivo sprejme, hkrati pa ohrani konzistenco pri nanašanju?
Samonivelirajoča končna plast Tekačnost, sijaj, odpornost proti zameglitvi, razvoj trdote Ali se film nivelira pred gelacijo in utrjevanjem brez meglenosti, lepljivosti ali površinskih napak?

hanamine-chemical-resistant-epoxy-flooring-finish.webp

Začnite z opisom formulacije, ne z tržnim imenom smole

Pred primerjavo različnih razredov smol mora formulatorec določiti namembnost in obseg obdelave. Vrhunski premaz za skladišče, osnovni premaz za vlago podlago ter talna obloga za proizvodno površino, izpostavljeno kemikalijam, se lahko vsa imenujejo »industrijska epoksidna tla«, vendar ne bi smeli deliti istega, nepreverjenega vezivnega paketa.

Opis formulacije naj vsebuje:

  • ciljna plast: osnovec, telesna prevleka, samonivelirajoča vrhnja prevleka ali popravni mort;

  • način nanašanja in ciljna debelina sloja;

  • vrsta polnila, porazdelitev velikosti delcev in predvidena količina polnila;

  • obseg temperature okolice in podlage med nanašanjem in utrjevanjem;

  • zahtevano življenjsko dobo mešanice, čas za ponovno prevleko, zgodnja trdota in čas za popolno utrjevanje;

  • pričakovana izpostavljenost vodi, čistilnim sredstvom, oljem, kislinam, alkalijam ali topilom;

  • zahteve glede videza, vključno s barvo, sijajem, nivelacijo in odpornostjo proti zameglitvi;

  • zahtevani mehanski preskusi, kot so lepilnost, obraba, udar, tlakovalna trdnost ali trdota po Shore D.

Pogoji na mestu še vedno pomembni, vendar tukaj delujejo kot vhodni podatki za formulacijo. Vlažnost betona in izhlapevanje vplivata na oblikovanje in kvalifikacijo osnovnega premaza. To pa ne upravičuje pretvorbe članka o surovinah v priročnik za pripravo površin za izvajalce. Proizvajalec premazov bi moral relevantne tveganja podlage reproducirati na nadzorovanih ploščah in preskusih nanašanja, nato pa v tehničnem podatkovnem listu končnega sistema objaviti omejitve za namestitev.

Izbira epoksidne osnove in paketa viskoznosti

Standardni tekoči epoksid na osnovi bisfenola-A je običajna izhodiščna točka za veziva za splošne namene za talne premaze, saj ponuja praktičen kompromis med razpoložljivostjo, mehanskimi lastnostmi in fleksibilnostjo formulacije. Različice bisfenola-F se lahko preučijo, kadar je koristnejša nižja viskoznost ali višja funkcionalna gostota. Novolak epoksid spada v razvojne programe, kjer mora končna formula izpolnjevati določen zahtevek glede odpornosti proti kemikalijam; sama družina smol ne zagotavlja odpornosti proti kemikalijam.

Katalog Hanepoxy navaja naslednje kandidate za preverjanje formulacij:

Razred Opis v katalogu EEW (g/ekv) Viskoznost pri 25 °C (mPa·s) Smer za preverjanje formulacij
128 Tekoči epoksid na osnovi bisfenola-A 184–196 11,000–15,000 Splošni vezivni kandidat za osnovne in končne premaze
128E Bisfenol-A, spremenjen z glikidilnim etrom C12–C14 alkilov 190–210 1,000–2,500 Kandidat z znižano viskoznostjo za namake ali višje napolnjevanje z napolnilom
128 g Tekoči epoksid na osnovi bisfenola-A 190–210 700–1,300 Kandidat za formulacijo z nizko viskoznostjo
128EL Tekoči epoksid na osnovi bisfenola-A 200–220 500–900 Kandidat za formulacijo z nizko viskoznostjo; upoštevajte njegovo višjo vrednost EEW
128BF Bisfenol-A, spremenjen z bisfenolom-F 190–210 200–1,000 Kandidat za primere, kjer je zahtevana nizka mešana viskoznost
128M Tekoči epoksid na osnovi bisfenola-A 180–200 5,000–8,000 Kandidat za vezivo srednje viskoznosti
170 Tekoči epoksid na osnovi bisfenola-F 160–180 2,000–5,000 Kandidat za sisteme z nižjo viskoznostjo in višjo funkcionalnostjo
638 Novolac epoksica 174–180 Preveriti v trenutnem tehničnem podatkovnem listu (TDS) Kandidat za razvojne programe za odpornost proti kemikalijam

Te vrednosti so obsegi iz dobaviteljevega kataloga, ne pa jamstva za končne formulacije. Pred laboratorijskim delom je treba preveriti trenutni tehnični podatkovni list (TDS) in vrednosti potrdila o skladnosti (COA) za posamezno serijo. Pri prehodu med različnimi razredi je treba ponovno izračunati stehiometrijo na podlagi dejanske vrednosti EEW ter znova optimirati količino reaktivnega razredčila, količino utrjevalca, količino polnila, protipenasto sredstvo, sredstvo za izboljšanje pretoka in barvni paket.

Zmanjšano viskoznost nikoli ne smemo ocenjevati izolirano. Smola, spremenjena z reaktivnim razredčilom, lahko izboljša obdelavo in namakanje polnila, hkrati pa lahko spremeni gostoto križnih vezi, odziv na utrjevanje, razvoj trdote, vstop vode in odpornost proti kemikalijam. Pravilna izbira je različica, ki ustreza oknu za obdelavo mešanega sistema in uspešno opravi načrt testov končnega filma – ne le smola z najnižjo čisto viskoznostjo.

Izbira utrjevalca za kakovost površine in nadzor utrjevanja

Paket utrjevalca določa velik del delovnega časa, razvoja trdote, videza površine, občutljivosti na vlago in kemične lastnosti epoksidne talne premaze. Spremenjeni cikloalifatski amini, poliamidi in spremenjeni polietilaminji zato služijo različnim formulacijskim ciljem, namesto da bi tvorili preprosto hierarhijo dobro–boljše–najboljše.

Spremenjene cikloalifatske amines so logični kandidati za samonivelirne ali tankoplastne vrhnje premaze, kjer formulanti poudarjajo sijaj, barvo, razvoj trdote in odpornost proti površinskim madežem. Poliamidi se običajno preverjajo za osnovne premaze in zaščitne premaze proti koroziji, kjer je pomembnejša daljša delovna doba, močno navlaževanje, gibljivost ali zmogljivost površine. Spremenjene polietilamin-skrdne snovi lahko upoštevamo, kadar zahteva razvojno nalogo drugačen uravnotežen razmerje med gibljivostjo, niveliranjem, odpornostjo proti vlagi in odzivom pri utrjevanju.

Izbrani kandidati iz kataloga vključujejo:

Izdelek Smer kemije Vrednost amina (mg KOH/g) Viskoznost (mPa·s) AHEW (g/ekv) Položaj v katalogu
Hanamine 1816 Spremenjena cikloalifatska amina 230–290 300–600 pri 25 °C 114 Vrhnji premaz za epoksidne talne površine; smernice dobavitelja za razmerje mešanja 100:60
Hanamine 1815 Spremenjena cikloalifatska amina 280–340 200–500 pri 25 °C 94 Vrhnji premaz za tla in kandidat za utrjevanje v hladnem vremenu; smernice 100:50
Hanamine 1815A Spremenjena cikloalifatska amina 250–310 500–700 pri 25 °C 106 Kandidat za končno prevleko tal; smernice 100:58
Hanamine 1815B Spremenjena cikloalifatska amina 270–330 200–600 pri 25 °C 94 Končna prevleka z odpornostjo proti obrabi; navedeno življenjsko obdobje mešanice 20–30 minut; smernice 100:50
Hanamine 3327 Spremenjen polietilamin 240–300 200–500 pri 25 °C 93 Kandidat za samonivelirajočo ali tankoplastno končno prevleko
Hanamine 4327 Spremenjen polietilamin 270–330 200–500 pri 25 °C 96 Brez nonilfenola, z nizko vsebino летljivih organskih snovi (VOC) in visoko sijajno končno prevleko
Hanamide 115 Poliamid 230–260 50.000–80.000 pri 40 °C 180 Smer za podprimo in protikorozijsko prevleko
Hanamide 125 Poliamid 270–310 8.000–12.000 pri 40 °C 126 Kandidat za preizkušanje poliamida z nižjo viskoznostjo
Hanamide 140 Poliamid 320–360 3.000–6.000 pri 40 °C 95 Kandidat za preizkušanje poliamida z višjo vrednostjo amina

Razmerja mešanja v katalozih so navodila dobavitelja za določene pogoje smole; niso univerzalna stehiometrična razmerja. Sestavljalci naj izračunajo začetno raven na podlagi EEW smole in AHEW utrjevalca, nato pa jo potrdijo z izkušanjem utrjevanja, prehoda v steklasto stanje, mehanskih preskusov in preskusov odpornosti. Vrednost amina in AHEW nista zamenljivi.

Oblikovanje usklajenega portfelja osnovnega premaza, premaza telesa in končnega premaza

Trgoveni asortiman talnih oblog koristi od skupnih surovin, vendar vsak sloj še vedno zahteva lastno optimizacijo.

Za osnovni sloj mora mešana viskoznost omogočati navlaževanje in prodor brez prekomernega vpijanja ali izgube kot topilo v porozni beton. Smola kandidatke, kot so 128E, 128G, 128EL, 128BF ali 170, lahko pomagajo doseči začetno nižjo viskoznost, vendar je treba izvesti preskuse lepilnosti, vlažnosti in utrjevanja. Poliamid ali druga trdilna snov, odporna na površinske nepravilnosti, se lahko preskusi, kadar je v predlogu prednostno določen delovni čas in navlaževanje podlage. Končan osnovni sloj je treba preskusiti na predstavnikih betonskih površin, ne le na gladkih laboratorijskih ploščah.

Za glavni sloj mora vezivo sprejeti izbrano obremenitev z kremenom ali siliko, hkrati pa ostati mešljivo in nanosljivo. Razvojni program naj zabeleži viskoznost v odvisnosti od obremenitve z napolnjenim materialom, spuščanje ali tok, eksotermno reakcijo, izpuščanje zraka, tlačno obnašanje, odziv na udarec ter lepilnost na osnovni sloj in vrhnji sloj. Cena smole na kilogram je manj informativna kot potreba po vezivu na kvadratni meter pri zahtevani debelini filmskega sloja.

Pri samonivelirajočem premazu je ključnega pomena ravnovesje med časom tekanja in časom želatiranja. Prevleka se mora izravnati in sprostiti zrak, preden se viskoznost poveča, hkrati pa mora razviti dovolj visoko začetno trdoto za predviden urnik proizvodnje. Zato je treba spremenjene cikloalifatske ali polieteraminske kandidate primerjati v celotni pobarvani formulaciji, vključno z napolnili in dodatki. Rezultati čistih smol ali brezbarvnih litijev ne morejo nadomestiti dejanske formule za talne premaze.

Skupnost surovin je uporabna le takrat, ko ne ogroža zmogljivosti posameznih slojev. Proizvajalec lahko uporabi eno osnovno smolo za več izdelkov, pri čemer spreminja utrjevalo, razredčilo, napolnila in dodatke. Nasprotno pa se za specializiran podpremaz utemelji uporaba druge smole, če to bistveno izboljša zmogljivost mokrega navlaževanja ali lepljenja.

Ekipa za pridobitev kvalifikacijskih podatkov naj zahteva

Nakup naj ne odobri surovine le zato, ker se njena nominalna sestava ujema z obstoječo. Nadzorovan postopek spremembe zagotavlja oboje: učinkovitost formulacije in doslednost proizvodnje.

Za vsak lot smole zahtevajte trenutne dokumente TDS, SDS in COA, vključno z EEW, viskoznostjo pri navedeni temperaturi, barvo, vsebnostjo vode ali hlapnih snovi, hidrolizabilnim klorom in anorganskim klorom, kjer je to pomembno. Za vsak utrjevalnik zahtevajte vrednost amina, AHEW, viskoznost, barvo, vsebnost vode, priporočeni razpon doziranja, embalažo, pogoje shranjevanja in rok uporabnosti. Potrdite, katere vrednosti so specifikacije za izdajo in katere so tipične vrednosti.

Laboratorijska matrika za kvalifikacijo naj vključuje vsaj:

Stopnja preskušanja Priporočeno primerjanje
Obdelava Viskoznost mešanice, sprejem polnila, obnašanje pri disperziji, izpuščanje zraka, življenjska doba mešanice, čas geliranja, eksotermija
Uporaba Mokrenje, tok, izravnavanje, kapljanje, debelina filmske plasti, združljivost ponovnega nanosa
Ozdravitev Čas brez lepljivosti, čas za hojo ali rokovanje, razvoj trdote po Shore D, urnik popolnega utrjevanja
Strokovno Lepilnost, obraba, udarno obnašanje in tlak, kjer je to pomembno
Izpostavljenost Odpornost proti vodi, beljenje ali zameglitev ter projektovno določeni kemični preizkusi na plohi ali v potopitvi
Proizvodnja Skladenost med serijami, nadzor barve, embalaža in stabilnost pri shranjevanju

Ali se lahko smola z nižjo viskoznostjo namesto 128 uporabi brez ponovne formulacije?

Ničesar ne smejo privzeti samodejno. Sprememba stopnje viskoznosti lahko vpliva na ekvivalentno težo epoksidne skupine (EEW), vsebino reaktivnega razredčila, stehiometrijo utrjevanja, zahteve po polnilu, lastnosti filmskega sloja in odpornost proti kemikalijam. Takšno spremembo je treba obravnavati kot projekt ponovne formulacije in jo primerjati z ustreznim referenčnim izdelkom.

Ali naj se isti utrjevalnik uporablja tako za podprimo in za končno prevleko?

Le, če izpolni obe specifikaciji. Pri razvoju podprima se lahko poudarja mokrenje in delovno časovno okno, medtem ko se pri končni prevleki poudarja izravnava površine, sijaj, odpornost proti zameglitvi in zgodnja trdota. Skupna zaloga je koristna, vendar mora slediti preverjanju zmogljivosti, ne pa ga določati.

Kateri podatki spadajo v zahtevek za ponudbo (RFQ)?

Navedite namenjeni sloj formulacije, ciljni EEW smole ali AHEW utrjevalca, okno viskoznosti in preskusno temperaturo, zahtevano barvo, embalažo, letni volumen, odredišče, zahteve glede dokumentacije ter količino vzorca. Vključite namenjeno uporabo in ključne preskuse, da lahko dobavitelj priporoči ustrezno rešitev namesto, da preprosto ponudi najbližji izdelek.

Od odobritve vzorca do razširitve proizvodnje

Praktična strategija oskrbe je preprosta: pregled dokumentov, preskus laboratorijskih vzorcev v primerjavi z obstoječim izdelkom, izdelava pilotne serije, nanos na predstavne podlage ter odobritev materiala šele po tem, ko celotna formulacija izpolni vse pogoje za sprostitev. Ohranite referenčne vzorce in zapišite natančne serije surovin, uporabljenih med kvalifikacijo.

Hanepoxy smola in trdilna sredstva različnih razredov lahko služijo kot kandidati v tem procesu. Izbor naj se začne z opisom formulacije in trenutnimi tehničnimi dokumenti, nato pa sledi nadzorjena primerjava stehiometrije, obdelovalnega obnašanja, utrjevanja, videza in odpornosti v uporabi. Ta pristop proizvajalcem premazov zagotavlja utemeljen temelj za optimizacijo stroškov ali raznolikost dobaviteljev, pri čemer ni dovoljeno predlagati enakovrednosti le na podlagi ujemanja v katalogu.

Za tehnični pregled ali zahtevek za vzorec navedite ciljno plast, trenutno vezivno kemijo, željeno viskoznost in okno utrjevanja, obremenitev z napolnili, temperaturo nanašanja ter zahtevane preskusne metode za učinkovitost. S to informacijo lahko dobavitelj zoži seznam kandidatov in pripravi ustrezne tehnične podatkovne liste (TDS), varnostne podatkovne liste (SDS), potrdila o skladnosti (COA), podatke o embalaži ter podrobnosti o vzorcih.

Inženirski opomba: Vrednosti v tem priročniku veljajo le za navedene katalogske razrede in navedene temperature preskusov. Končna izvedba je odvisna od celotne sestave smole in utrjevalca, obremenitve z napolnili, dodatkov, podlage, debeline nanosa in načina utrjevanja ter metode preskusa. Pred povečanjem proizvodnje potrdite trenutne specifikacije in preverite primernost z laboratorijskimi formulacijami, poskusnimi serijami in predstavničnimi preskusi uporabe.