Denne vejledning er skrevet til maling- og belægningsformuleringsteknikere, tekniske ledere og råvareindkøbsteam. Den fortæller ikke entreprenører, hvordan de skal forberede eller installere et gulv. I stedet forklarer den, hvordan krav fra brugsscenarier – såsom underlagets fugtindhold, applikationstemperatur, trafikbelastning, kemisk påvirkning og tid til genoptagelse af drift – skal oversættes til valg af råmaterialer og kvalifikationstests.
| Formuleringslag | Primært råmål for råmateriale | Typiske udviklingsspørgsmål |
|---|---|---|
| Primer | Lav viskositet, betonvædet, klæbning, kontrolleret trængning | Væder det blandede system underlaget uden at trænge ind i porer eller fange luft? |
| Udfyldt kropslag | Fyldstofoptagelse, håndterbar reologi, filmopbygning med støddampning | Hvor meget kvarts eller siliciumdioxid kan bindemidlet optage, mens det bibeholder anvendelsesmæssig konsistens? |
| Selvnivellerende topbelægning | Strømningsadfærd, glans, modstand mod blushing, hårdhedsudvikling | Nivellerer filmen sig før gelering og hærdning uden slør, klæbrighed eller overfladedefekter? |

Start med formuleringsbeskrivelsen, ikke et harde-navn for et harde
Før man sammenligner forskellige harde-typer, bør formuleren definere anvendelsesområdet og procesvinduet. En lagerhus-topbelægning, en primer til fugtigt underlag og en produktionsgulv udsat for kemikalier kan alle betegnes som «industriel epoxygulvbelægning», men de bør ikke dele samme uundersøgte bindemidelsystem.
Formuleringsbeskrivelsen bør angive:
-
mållag: grundlak, kropslak, selvplanerende top-lak eller reparationssmort;
-
applikationsmetode og målfilmtykkelse;
-
fyldstofstype, partikelstørrelsesfordeling og ønsket fyldgrad;
-
omgivende temperatur- og underlags-temperaturinterval under applikation og hærdning;
-
krævet brugstid, genlakkeringsvindue, tidlig hårdhed og fuld hærdningstid;
-
forventet udsættelse for vand, rengøringsmidler, olier, syrer, baser eller opløsningsmidler;
-
krav til udseende, herunder farve, glans, planhed og modstandsdygtighed mod blushing;
-
krævede mekaniske tests, såsom adhæsion, slidstyrke, stødstabilitet, trykstyrke eller Shore D-hårdhed.
Pladsforhold er stadig vigtige, men her indgår de som formuleringens input. F.eks. påvirker betons fugtindhold og udgassning grundlagets design og godkendelse. Det begrundar dog ikke, at en råvareartikel bliver til en entreprenørs vejledning i overfladeforberejdelse. En belægningsproducent bør genskabe relevante underlagsrisici på kontrollerede prøveplader og ved applikationsforsøg og derefter angive installationsgrænser i den færdige systems tekniske datablad.
Valg af epoxibagben og viskositetspakke
Standard væskeepoxy på basis af bisphenol-A er normalt det første udgangspunkt for almindelige gulvbindemidler, fordi det tilbyder en praktisk balance mellem tilgængelighed, mekanisk ydeevne og formuleringens fleksibilitet. Bisphenol-F-typer kan vurderes, når lavere viskositet eller højere funktionsmængde er nyttig. Novolacepoxy hører hjemme i udviklingsprogrammer, hvor den færdige formulering skal opfylde en defineret kravspecifikation til kemisk eksponering; harpiksens familie alene er ikke et bevis for kemisk modstandsdygtighed.
Hanepoxy-kataloget indeholder følgende kandidater til formuleringsscreening:
| Type | Katalogbeskrivelse | EEW (g/eq) | Viskositet ved 25 °C (mPa·s) | Retning for formuleringsscreening |
|---|---|---|---|---|
| 128 | Bisphenol-A-flydende epoxy | 184–196 | 11,000–15,000 | Almindelig bindemiddelkandidat til mellem- og topbelægninger |
| 128E | Bisphenol-A modificeret med C12–C14-alkylglycidylether | 190–210 | 1,000–2,500 | Lav-viskositetskandidat til vådning eller højere fyldstofindhold |
| 128 g | Bisphenol-A-flydende epoxy | 190–210 | 700–1,300 | Lav-viskositetsformuleringskandidat |
| 128EL | Bisphenol-A-flydende epoxy | 200–220 | 500–900 | Lav-viskositetsformuleringskandidat; tage højde for dens højere EEW |
| 128BF | Bisphenol-A modificeret med Bisphenol-F | 190–210 | 200–1,000 | Kandidat, hvor lav blandede viskositet er påkrævet |
| 128M | Bisphenol-A-flydende epoxy | 180–200 | 5,000–8,000 | Bindemiddelkandidat med mellemviskositet |
| 170 | Bisphenol-F-flydende epoxy | 160–180 | 2,000–5,000 | Kandidat til systemer med lavere viskositet og højere funktionalitet |
| 638 | Novolac epoxy | 174–180 | Bekræft fra den nuværende tekniske datablad | Kandidat til udviklingsprogrammer for kemisk modstandsdygtighed |
Disse tal er leverandørens katalogområder, ikke garantier for færdige formuleringer. Den nuværende tekniske datablad og batchens certifikat for analyse (COA) skal kontrolleres før laboratoriearbejde. Når der skiftes mellem kvaliteter, skal støkiometrien genberegnes ud fra den faktiske EEW, og mængden af reaktiv fortysker, hærder, fyldstof, defoamer, flowadditiv og pigmentpakke skal genoptimeres.
Reduceret viskositet bør aldrig vurderes isoleret. Et reaktivt fortyndingsmiddel-modificeret harpikssystem kan forbedre håndteringen og fyldstofvædet, men det kan også ændre tværbindingsdensiteten, hærdforsøget, hårdhedsudviklingen, vandoptagelsen og kemisk modstandsdygtighed. Den rigtige valgmulighed er den kvalitet, der opfylder det blandede systems bearbejdelsesvindue og består testplanen for det færdige film – ikke blot den harpiks med den laveste ren viskositet.
Valg af hærdeagent til overfladekvalitet og hærdkontrol
Hærdepakken bestemmer stort set hele arbejdstiden, hårdhedsopbygningen, overfladeudseendet, fugtfølsomheden og den kemiske ydeevne for en epoksygulvbelægning. Modificerede cykloalifatiske aminer, polyamider og modificerede polyetheraminer tjener derfor forskellige formuleringsmål i stedet for at danne en simpel god-bedre-bedst-hierarki.
Modificerede cycloalifatiske aminer er logiske kandidater til selvudlignende eller tyndfilm-topcoats, hvor formuleringsansvarlige prioriterer glans, farve, hårdhedsudvikling og modstandsdygtighed mod overfladeblush. Polyamider screenes typisk til primerer og korrosionsbestandige grundlakker, hvor længere arbejdstid, vådning, fleksibilitet eller overfladetolerance er værdifuld. Modificerede polyetheramin-hærdemidler kan overvejes, når udviklingsopgaven kræver en anden balance mellem fleksibilitet, udligning, fugtmodstandsdygtighed og hærderespons.
Udvalgte katalognr. omfatter:
| Produkt | Kemi-retning | Aminværdi (mg KOH/g) | Viskositet (Mpa·s) | AHEW (g/ækv) | Katalogplacering |
|---|---|---|---|---|---|
| Hanamine 1816 | Modificeret cycloalifatisk amine | 230–290 | 300–600 ved 25 °C | 114 | Epoxy-gulvtopcoat; leverandørens anbefalede blanding 100:60 |
| Hanamine 1815 | Modificeret cycloalifatisk amine | 280–340 | 200–500 ved 25 °C | 94 | Gulvtopcoat og kandidat til kuldehærdning; anbefaling 100:50 |
| Hanamine 1815A | Modificeret cycloalifatisk amine | 250–310 | 500–700 ved 25 °C | 106 | Kandidat til gulvtopcoat; vejledning 100:58 |
| Hanamine 1815B | Modificeret cycloalifatisk amine | 270–330 | 200–600 ved 25 °C | 94 | Slidstærk topcoat-retning; angivet potlife på 20–30 minutter; vejledning 100:50 |
| Hanamine 3327 | Modificeret polyetheramin | 240–300 | 200–500 ved 25 °C | 93 | Kandidat til selvplanerende eller tyndlaget topcoat |
| Hanamine 4327 | Modificeret polyetheramin | 270–330 | 200–500 ved 25 °C | 96 | Uden nonylphenol, lav-VOC, højglans topcoat-retning |
| Hanamide 115 | Polyamide | 230–260 | 50.000–80.000 ved 40 °C | 180 | Primer- og korrosionsbeskyttende belægningsretning |
| Hanamide 125 | Polyamide | 270–310 | 8.000–12.000 ved 40 °C | 126 | Kandidat til screening af polyamid med lavere viskositet |
| Hanamide 140 | Polyamide | 320–360 | 3.000–6.000 ved 40 °C | 95 | Kandidat til screening af polyamid med højere aminværdi |
Blandingsforhold i kataloget er leverandørens anbefalinger for specifikke harpiksbetingelser; de er ikke universelle støkiometriske forhold. Formuleringsteknikere skal beregne udgangsniveauet ud fra harpiksens EEW og hærderens AHEW og derefter bekræfte det via hærdning, glasovergang, mekaniske tests og bestandighedstests. Aminværdi og AHEW er ikke udskiftelige.
Udvikling af et sammenhængende portfolio af grundlak, mellem- og top-lak
Et kommercielt gulvsortiment drager fordel af fælles råmaterialer, men hver lagtype kræver stadig individuel optimering.
For en grundfarve skal den blandede viskositet understøtte vådning og trængning uden overdreven absorption eller opløsningslignende tab i porøs beton. Harpikskandidater såsom 128E, 128G, 128EL, 128BF eller 170 kan hjælpe med at etablere et lavviskøst udgangspunkt, under forudsætning af, at der udføres tests af klæbefasthed, fugttolerance og hærdeegenskaber. En polyamid eller en anden overflade-tolerant hærder kan vurderes, hvor der i opgaven lægges vægt på arbejdstid og underlagets vådning. Den færdige grundfarve skal testes på repræsentativ beton – ikke kun på glatte laboratoriepaneler.
For mellemlaget skal bindemidlet kunne optage den valgte kvarts- eller kvartspulverbelastning, samtidig med at det forbliver blandeligt og anvendeligt. Udviklingsprogrammet skal registrere viskositeten i forhold til fyldstoffbelastningen samt krybning eller flydning, exoterm reaktion, luftafgivelse, trykfasthed, støddampning og klæbefasthed til både grundfarve og topfarve. Harpiksens pris pr. kilogram er mindre informativ end bindemidlets forbrug pr. kvadratmeter ved den krævede filmtykkelse.
For en selvplanerende topbelægning bliver balancen mellem flowtid og geleringstid afgørende. Filmens overflade skal planeres og frigive luft, inden viskositeten stiger, men samtidig udvikle tilstrækkelig tidlig hårdhed for at opfylde den tilsigtede produktionsplan. Derfor bør modificerede cycloalifatiske eller polyetheramin-kandidater sammenlignes i den komplette pigmenterede formulering, herunder fyldstoffer og tilsætningsstoffer. Resultater fra rene harpikser eller klare afstøbninger kan ikke erstatte den faktiske gulvbelægningsformulering.
Fælles råmaterialer er kun nyttige, så længe de ikke kompromitterer lagets ydeevne. En producent kan bruge én basis-harpiks i flere produkter, mens hærderen, fortyndingsmidlet, fyldstoffet og tilsætningsstofferne ændres. Omvendt kan en specialiseret grundbelægning retfærdiggøre en anden harpiks, hvis den væsentligt forbedrer vådningsevnen eller adhæsionskonsistensen.
Kvalifikationsdataindkøbsteam skal kræve
Indkøb bør ikke godkende et råmateriale udelukkende fordi dets nominelle kemiske sammensætning matcher den nuværende leverandørs. En kontrolleret ændringsproces beskytter både formuleringens ydeevne og produktionens konsekvens.
For hver batch af harpiks anmodes der om den aktuelle tekniske datablad (TDS), sikkerhedsdatablad (SDS) og certifikat for analyse (COA), herunder epoksy-ækvivalentvægt (EEW), viskositet ved den angivne temperatur, farve, vand- eller flygtig indhold, hydrolyserbar klor og uorganisk klor, hvor det er relevant. For hver hærder anmodes der om aminværdi, gennemsnitlig vægt pr. aminhydrogen (AHEW), viskositet, farve, vandindhold, anbefalet doseringsområde, emballage, opbevaringsbetingelser og holdbarhed. Bekræft, hvilke værdier der er frigivelsesspecifikationer og hvilke der er typiske værdier.
Laboratoriekvalificeringsmatrixen skal mindst omfatte:
| Testfase | Anbefalet sammenligning |
|---|---|
| Fremstilling | Blandet viskositet, fyldstofacceptance, dispergeringsadfærd, luftafgivelse, brugstid, geltid, eksoterm |
| Ansøgning | Vedhæftning, strømning, jævnhed, løb, filmtykkelse, genlakkompatibilitet |
| Hældning | Tørretid uden klæbrighed, gå-på- eller håndteringstid, Shore D-udvikling, fuldudhærdningsprogram |
| Elektriske apparater | Adhæsion, slid, stødbelastning og trykforhold, hvor relevant |
| Eksponering | Vandbestandighed, hvidning eller blushing samt projekt-specifikke kemiske plet- eller nedsænkningstests |
| Produktion | Konsistens mellem partier, farvekontrol, emballage og lagringsstabilitet |
Kan et harpiks med lavere viskositet erstatte 128 uden reformulering?
Der må ikke antages automatisk substitution. En grad med lavere viskositet kan ændre EEW, indhold af reaktive fortyndere, forholdet i ophærdningsreaktionen, krav til fyldstoffer, filmegenskaber og kemikaliebestandighed. Behandl det som et reformuleringsprojekt, og sammenlign det med den godkendte reference.
Skal samme hærder anvendes til grundlak- og topcoatlakprodukter?
Kun hvis den opfylder begge specifikationer. Ved udvikling af grundlak kan der lægges vægt på vådning og arbejdstid, mens en topcoat måske prioriterer jævnhed, glans, blushing-bestandighed og tidlig hårdhed. Fælles lagerbeholdning er værdifuld, men den skal følge efter ydeevalevering – ikke styre den.
Hvilken information skal medtages i en anfordring om tilbud?
Angiv den tænkte formuleringsslag, målharerens EEW eller hærderens AHEW-interval, viskositetsintervallet og testtemperaturen, den krævede farve, emballagen, det årlige volumen, destinationen, dokumentationskravene og mængden af prøver. Inkludér den tænkte anvendelse og de kritiske tests, så leverandøren kan anbefale en passende kandidat i stedet for blot at citere navnet på det nærmeste produkt.
Fra godkendelse af prøve til produktionsmæssig skaleringsop
En praktisk indkøbssekvens er enkel: gennemgå dokumenter, test laboratorieprøver mod den nuværende leverance, fremstil en pilotbatch, påfør repræsentative substrater og godkend materialet kun, når hele formuleringen opfylder dens frigivelseskriterier. Bevar referenceprøver og registrér nøjagtigt de råmaterialebatche, der blev brugt under kvalificeringen.
Hanepoxyharpiks- og hærdemiddelgrader kan fungere som kandidater i denne proces. Valget bør begynde med formuleringsbeskrivelsen og de nuværende tekniske dokumenter, efterfulgt af en kontrolleret sammenligning af støkiometri, forarbejdningsegenskaber, hærdning, udseende og tjenestemæssig modstandsdygtighed. Denne fremgangsmåde giver belægningsproducenter en velbegrundet basis for omkostningsoptimering eller leverandørdiversificering uden at præsentere en katalognøjagtig match som bevis for ækvivalens.
For en teknisk gennemgang eller en anmodning om prøver skal der angives den målrettede lagtype, den nuværende bindestofkemi, den ønskede viskositet og hærdningsperiode, fyldstofindholdet, applikationstemperaturen samt de krævede ydeevnetests. Denne information giver en leverandør mulighed for at indsnævre kandidatlisten og forberede relevante tekniske datablade (TDS), sikkerhedsdatablade (SDS), certifikater for analyse (COA), emballage og prøveudtagelsesoplysninger.
Teknisk note: Værdierne i denne vejledning gælder kun for de angivne kataloggrader og de specificerede testtemperaturer. Den endelige ydeevne afhænger af den komplette harpikshærderformulering, fyldstoffets indhold, tilsætningsstoffer, underlaget, lagtykkelsen, hærdeprogrammet og testmetoden. Bekræft de aktuelle specifikationer og valider egnetheden gennem laboratorieformulering, prøvepartier og repræsentative applikationsforsøg, inden der sker opskalering.
Indholdsfortegnelse
- Start med formuleringsbeskrivelsen, ikke et harde-navn for et harde
- Valg af epoxibagben og viskositetspakke
- Valg af hærdeagent til overfladekvalitet og hærdkontrol
- Udvikling af et sammenhængende portfolio af grundlak, mellem- og top-lak
- Kvalifikationsdataindkøbsteam skal kræve
- Fra godkendelse af prøve til produktionsmæssig skaleringsop