Deze gids is geschreven voor formuleerders van verf en coatings, technische managers en teams voor inkoop van grondstoffen. Hij geeft geen instructies aan aannemers over hoe een vloer moet worden voorbereid of geïnstalleerd. In plaats daarvan wordt uitgelegd hoe eisen van het eindgebruik—zoals ondergrondvochtigheid, aanbrengtemperatuur, verkeersbelasting, blootstelling aan chemicaliën en tijd tot hergebruik—moeten worden vertaald naar selectie van grondstoffen en kwalificatietests.
| Formuleringslaag | Belangrijkste doelstelling voor grondstoffen | Typische ontwikkelingsvragen |
|---|---|---|
| Primer | Lage viscositeit, natmaakbaarheid van beton, hechting, gecontroleerde doordringing | Bevochtigt het mengsysteem het substraat zonder in poriën te dringen of lucht te vangen? |
| Gevulde basislaag | Vulstofacceptatie, verwerkbaar rheologisch gedrag, filmopbouw met slagvastheid | Hoeveel kwarts of siliciumdioxide kan de bindmiddelcomponent opnemen terwijl de toepassingsconsistentie behouden blijft? |
| Zelfnivellerende toplaag | Stromingsgedrag, glans, weerstand tegen blooming, hardheidsontwikkeling | Nivelleert de film vóór gelvorming en uitharding zonder vertroebeling, kleverigheid of oppervlaktegebreken? |

Begin met het formuleringsoverzicht, niet met een handelsnaam voor hars
Voordat harsgraden worden vergeleken, dient de formulateur de toepassing en het verwerkingsvenster te definiëren. Een toplaag voor een pakhuis, een primer voor een vochtig substraat en een productievloer die chemisch belast wordt, kunnen allemaal worden aangeduid als ‘industriële epoxyvloerbedekking’, maar zij mogen geen ononderzochte bindmiddelcombinatie delen.
Het formuleringsoverzicht moet het volgende bevatten:
-
doellaag: grondlaag, lichaamslaag, zelfnivellerende bovenlaag of reparatiemortel;
-
toepassingsmethode en gewenste filmdikte;
-
vulstoftype, deeltjesgrootteverdeling en beoogde vulgraad;
-
omgevingstemperatuur- en ondergrondtemperatuurbereik tijdens toepassing en uitharding;
-
vereiste potlevensduur, herverfvenster, vroege hardheid en volledige uithardtijd;
-
verwachte blootstelling aan water, reinigingsmiddelen, oliën, zuren, alkaliën of oplosmiddelen;
-
uiterlijkse eisen, inclusief kleur, glans, nivellering en weerstand tegen blooming;
-
vereiste mechanische tests, zoals hechting, slijtvastheid, slagvastheid, druksterkte of Shore D-hardheid.
De omstandigheden op de bouwplaats zijn nog steeds van belang, maar hier vormen ze input voor de formulering. Betonvochtgehalte en uitgassing beïnvloeden bijvoorbeeld het ontwerp en de kwalificatie van de grondlaag. Ze rechtvaardigen echter niet dat een grondstofartikel wordt omgevormd tot een handleiding voor oppervlaktevoorbereiding door aannemers. Een coatingfabrikant moet relevante substraatrisico’s reproduceren op gecontroleerde panelen en toepassingsproeven, en vervolgens installatiebeperkingen opnemen in het technisch datasheet (TDS) van het afgewerkte systeem.
Keuze van de epoxybackbone en viscositeitscombinatie
Standaard Bisphenol-A-vloeibare epoxy is het gebruikelijke uitgangspunt voor algemene vloerbindmiddelen, omdat het een praktisch evenwicht biedt tussen beschikbaarheid, mechanische prestaties en formuleringflexibiliteit. Bisphenol-F-graden kunnen worden beoordeeld wanneer lagere viscositeit of hogere functionele dichtheid nuttig is. Novolac-epoxy hoort thuis in ontwikkelingsprogramma’s waarbij de afgewerkte formulering aan een gedefinieerde eis voor chemische bestendigheid moet voldoen; de harsfamilie alleen is geen bewijs van chemische weerstand.
De Hanepoxy-catalogus vermeldt de volgende kandidaten voor formuleringsscreening:
| Kwaliteit | Catalogusomschrijving | EEW (g/eq) | Viscositeit bij 25 °C (mPa·s) | Richting formuleringsscreening |
|---|---|---|---|---|
| 128 | Vloeibare Bisphenol-A-epoxy | 184–196 | 11,000–15,000 | Algemene bindmiddelkandidaat voor lichaams- en bovenlagen |
| 128E | Met C12–C14-alkylglycidylether gemodificeerde Bisphenol-A | 190–210 | 1,000–2,500 | Kandidaat met lagere viscositeit voor bevochtiging of hogere vulstofbelading |
| 128 g | Vloeibare Bisphenol-A-epoxy | 190–210 | 700–1,300 | Formulatiekandidaat met lage viscositeit |
| 128EL | Vloeibare Bisphenol-A-epoxy | 200–220 | 500–900 | Formulatiekandidaat met lage viscositeit; rekening houden met zijn hogere EEW |
| 128BF | Met Bisphenol-F gemodificeerde Bisphenol-A | 190–210 | 200–1,000 | Kandidaat waar een lage gemengde viscositeit vereist is |
| 128M | Vloeibare Bisphenol-A-epoxy | 180–200 | 5,000–8,000 | Kandidaat voor bindmiddel met middelmatige viscositeit |
| 170 | Vloeibare bisfenol-F-epoxy | 160–180 | 2,000–5,000 | Kandidaat voor systemen met lagere viscositeit en hogere functionaliteit |
| 638 | Novolac epoxy | 174–180 | Bevestigen aan de hand van de huidige TDS | Kandidaat voor ontwikkelingsprogramma's op het gebied van chemische weerstand |
Deze waarden zijn leverancierscatalogusbereiken, geen garanties voor afgewerkte formuleringen. Controleer de huidige TDS en de waarden op het partijcertificaat (COA) voordat u laboratoriumwerk uitvoert. Bij overschakeling tussen kwaliteiten dient u de stoechiometrie opnieuw te berekenen op basis van de werkelijke EEW en het niveau van reactieve verdunners, de dosering van de hardener, de vulstofbelasting, het ontvluchtingsmiddel, de stromingsadditief en het pigmentpakket opnieuw te optimaliseren.
Verlaagde viscositeit mag nooit op zichzelf worden beoordeeld. Een hars die is gewijzigd met een reactieve verdunner kan de verwerkbaarheid en het natmaken van vulstoffen verbeteren, maar kan ook de kruisverbindingsdichtheid, de uithardingsreactie, de hardheidsontwikkeling, de wateropname en de chemische weerstand wijzigen. De juiste keuze is de kwaliteit die voldoet aan het verwerkingsvenster van het gemengde systeem én die het testplan voor de afgewerkte film doorstaat — niet eenvoudigweg de hars met de laagste viscositeit in zuivere toestand.
Keuze van de uitharder voor oppervlaktekwaliteit en uithardingscontrole
Het uitharderpakket bepaalt grotendeels de bewerkingsduur, de hardheidsontwikkeling, het oppervlakteschijnbeeld, de gevoeligheid voor vocht en de chemische prestaties van een epoxyvloercoating. Gewijzigde cycloalifatische amines, polyamiden en gewijzigde polyetheraminen dienen daarom verschillende formuleringdoelen, in plaats van een eenvoudige ‘goed-beter-best’-hiërarchie te vormen.
Gewijzigde cycloalifatische amines zijn logische kandidaten voor zelfnivellerende of dunne afdeklaagstoffen waarbij formuleerders prioriteit geven aan glans, kleur, hardheidontwikkeling en weerstand tegen oppervlakteverblazing. Polyamiden worden doorgaans getest voor grondlagen en corrosiebestendige basislakken waarbij een langere verwerkingstijd, natmaakvermogen, flexibiliteit of oppervlaktetolerantie van waarde is. Gewijzigde polyetheramine-harders kunnen worden overwogen wanneer de ontwikkelingsopdracht een andere balans vereist tussen flexibiliteit, nivellering, vochtwering en uithardingssnelheid.
Geselecteerde cataloguscandidaten omvatten:
| Product | Chemische richting | Aminegehalte (mg KOH/g) | Viscositeit (Mpa·s) | AHEW (g/eq) | Cataloguspositie |
|---|---|---|---|---|---|
| Hanamine 1816 | Gewijzigde cycloalifatische amine | 230–290 | 300–600 bij 25 °C | 114 | Epoxyvloerbovenlaag; aanbevolen mengverhouding van leverancier 100:60 |
| Hanamine 1815 | Gewijzigde cycloalifatische amine | 280–340 | 200–500 bij 25 °C | 94 | Vloerbovenlaag en kandidaat voor uitharding bij lage temperaturen; aanbevolen verhouding 100:50 |
| Hanamine 1815A | Gewijzigde cycloalifatische amine | 250–310 | 500–700 bij 25 °C | 106 | Kandidaat voor vloerbovenlaag; richtlijn 100:58 |
| Hanamine 1815B | Gewijzigde cycloalifatische amine | 270–330 | 200–600 bij 25 °C | 94 | Slijtvaste bovenlaagrichting; vermelde potlife 20–30 minuten; richtlijn 100:50 |
| Hanamine 3327 | Gewijzigd polyetheramine | 240–300 | 200–500 bij 25 °C | 93 | Kandidaat voor zelfnivellerende of dunne bovenlaag |
| Hanamine 4327 | Gewijzigd polyetheramine | 270–330 | 200–500 bij 25 °C | 96 | Zonder nonylfenol, lage VOC, hoogglans bovenlaagrichting |
| Hanamide 115 | Polyamide | 230–260 | 50.000–80.000 bij 40 °C | 180 | Grondlaag- en anticorrosiecoatingrichting |
| Hanamide 125 | Polyamide | 270–310 | 8.000–12.000 bij 40 °C | 126 | Kandidaat voor screening van polyamide met lagere viscositeit |
| Hanamide 140 | Polyamide | 320–360 | 3.000–6.000 bij 40 °C | 95 | Kandidaat voor screening van polyamide met hogere amine-waarde |
De mengverhoudingen in de catalogus zijn richtlijnen van de leverancier voor specifieke harsomstandigheden; ze zijn geen universele stoichiometrische verhoudingen. Formuleringstechnici moeten het beginniveau berekenen op basis van de EEW van de hars en de AHEW van de hardener, en dit vervolgens bevestigen via uithardings-, glasovergangs-, mechanische- en bestendigheidstests. De amine-waarde en AHEW zijn niet uitwisselbaar.
Ontwerpen van een samenhangend primer-, basislaag- en topcoat-assortiment
Een commercieel vloercoatingassortiment profiteert van gedeelde grondstoffen, maar elke laag vereist nog steeds een eigen optimalisatie.
Voor een grondlaag moet de gemengde viscositeit het bevochtigen en doordringen ondersteunen zonder overdreven absorptie of verlies als oplosmiddel in poreus beton. Harskandidaten zoals 128E, 128G, 128EL, 128BF of 170 kunnen helpen om een startpunt met lagere viscositeit te realiseren, mits ze voldoen aan de eisen voor hechting, vochtgehalte en uitharding. Een polyamide of een andere oppervlaktetolerante hardener kan worden onderzocht wanneer in de opdracht prioriteit wordt gegeven aan werkbaarheidstijd en ondergrondbevochtiging. De afgewerkte grondlaag moet worden getest op representatief beton, niet alleen op gladde laboratoriumpanelen.
Voor de tussenlaag moet de bindmiddelcomponent de gekozen kwarts- of silica-vulling kunnen opnemen, terwijl het mengbaar en toepasbaar blijft. Het ontwikkelingsprogramma moet viscositeit versus vulstofgehalte, afzakken of stromen, exothermie, luchtafvoer, drukgedrag, slagvastheid en hechting aan zowel de grondlaag als de topcoat registreren. De harskost per kilogram is minder informatief dan de bindmiddelbehoefte per vierkante meter bij de vereiste laagdikte.
Bij een zelfnivellerende bovenlaag wordt het evenwicht tussen stromingstijd en gelvormingstijd kritiek. Het filmpje moet zich vlakken en lucht vrijgeven voordat de viscositeit stijgt, maar toch voldoende vroege hardheid ontwikkelen om aan de geplande productieschema’s te voldoen. Gewijzigde cycloalifatische of polyetheramine-kandidaten dienen daarom in de volledige gepigmenteerde formulering te worden vergeleken, inclusief vulstoffen en additieven. Resultaten met zuivere hars of doorzichtige gietproeven kunnen niet als vervanging dienen voor de werkelijke vloercoatingformulering.
Gemeenschappelijkheid van grondstoffen is alleen nuttig wanneer deze geen afbreuk doet aan de prestaties van de laag. Een fabrikant kan één basishars gebruiken voor meerdere producten, terwijl hij de verharder, verdunner, vulstoffen en additieven wijzigt. Omgekeerd kan een gespecialiseerde primer een andere hars rechtvaardigen als deze aanzienlijk beter is voor natmaak- of hechtingsconsistentie.
Kwalificatiegegevens: Inkoopteams moeten deze eisen
Inkoop mag een grondstof niet uitsluitend goedkeuren omdat de nominale chemische samenstelling overeenkomt met die van het huidige product. Een gecontroleerd wijzigingsproces beschermt zowel de prestaties van de formulering als de consistentie van de productie.
Voor elke harspartij dient u het actuele TDS, SDS en COA aan te vragen, inclusief EEW, viscositeit bij de opgegeven temperatuur, kleur, water- of vluchtigheidsgehalte, hydrolyseerbare chloor en anorganische chloor waar van toepassing. Voor elke hardener dient u het aminewaarde, AHEW, viscositeit, kleur, watergehalte, aanbevolen doseringsbereik, verpakking, opslagomstandigheden en houdbaarheid aan te vragen. Bevestig welke waarden vrijgavepecificaties zijn en welke typische waarden.
De laboratoriumkwalificatiematrix dient ten minste te omvatten:
| Testfase | Aanbevolen vergelijking |
|---|---|
| BEWERKING | Gemengde viscositeit, vulstofacceptatie, dispersiegedrag, luchtafscheiding, potlevensduur, gel-tijd, exotherm |
| Toepassing | Bevochtiging, stroming, egaliseren, afzakken, filmdikte, compatibiliteit bij herverven |
| Genezen | Tack-vrije tijd, wandeltijd of hanteringsduur, ontwikkeling van Shore D, volledige uithardingscyclus |
| Mechanisch | Hechting, slijtage, impact en compressiegedrag, indien van toepassing |
| Blootstelling | Waterbestendigheid, witverkleuring of ‘blush’ en projectspecifieke chemische spot- of onderdompelingsproeven |
| Productie | Consistentie per partij, kleurcontrole, verpakking en opslagstabiliteit |
Kan een hars met lagere viscositeit 128 vervangen zonder herformulering?
Geen automatische vervanging mag worden verondersteld. Een graad met lagere viscositeit kan de EEW, het gehalte aan reactieve verdunners, de stoechiometrie van de uitharding, de vulstofbehoefte, de film-eigenschappen en de chemische bestendigheid wijzigen. Behandel dit als een herformuleringsproject en vergelijk het met de gekwalificeerde referentie.
Moet één hardener worden gebruikt voor primer- en topcoatproducten?
Alleen als deze aan beide specificaties voldoet. Bij de ontwikkeling van een primer wordt mogelijk prioriteit gegeven aan natmaakgedrag en verwerkingstijd, terwijl een topcoat meer nadruk legt op nivellering, glans, weerstand tegen ‘blush’ en vroege hardheid. Gedeelde voorraad is waardevol, maar moet gebaseerd zijn op prestatievalidatie, niet omgekeerd.
Welke informatie hoort in een RFQ?
Geef de beoogde formulatielaag, het doelhars-EEW- of -harder-AHEW-bereik, het viscositeitsvenster en de testtemperatuur, de vereiste kleur, de verpakking, het jaarlijkse volume, de bestemming, de documentatievereisten en de monsterhoeveelheid op. Vermeld ook de beoogde toepassing en de kritieke tests, zodat de leverancier een geschikte kandidaat kan aanraden in plaats van alleen de naam van het meest vergelijkbare product te noemen.
Van monstergoedkeuring tot productieschaalvergroting
Een praktische inkoopvolgorde is eenvoudig: controleer documenten, test laboratoriummonsters tegen het huidige product, produceer een proefpartij, breng de coating aan op representatieve ondergronden en keur het materiaal pas goed nadat de volledige formulatie aan de vrijgavecriteria voldoet. Bewaar referentiemonsters en noteer de exacte grondstofpartijnummers die tijdens de kwalificatie zijn gebruikt.
Hanepoxyhars- en hardersgraden kunnen als kandidaten dienen binnen dat proces. De selectie dient te beginnen met het formuleringsoverzicht en de huidige technische documenten, gevolgd door een gecontroleerde vergelijking van stoichiometrie, verwerkingsgedrag, uitharding, uiterlijk en bestendigheid in gebruik. Deze aanpak biedt coatingsfabrikanten een verdedigbare basis voor kostenoptimalisatie of leveranciersdiversificatie, zonder een catalogusvergelijking als bewijs van gelijkwaardigheid aan te voeren.
Voor een technische beoordeling of monsteraanvraag dient u de doellaag, de huidige bindmiddelchemie, de gewenste viscositeit en uithardingsvenster, de vulstofbelasting, de toepassingstemperatuur en de vereiste prestatietests op te geven. Met die informatie kan een leverancier de lijst met kandidaten verkleinen en relevante TDS-, SDS-, COA-, verpakkings- en monstergegevens voorbereiden.
Technische opmerking: De waarden in deze gids zijn uitsluitend van toepassing op de genoemde catalogusgraden en de vermelde testtemperaturen. De uiteindelijke prestaties hangen af van de volledige hars-verharderformulering, vulstofbelading, toevoegingen, ondergrond, laagdikte, uithardingsprogramma en testmethode. Bevestig de actuele specificaties en valideer de geschiktheid via laboratoriumformuleringen, proefpartijen en representatieve toepassingsproeven voordat u overgaat tot schaalvergroting.
Inhoudsopgave
- Begin met het formuleringsoverzicht, niet met een handelsnaam voor hars
- Keuze van de epoxybackbone en viscositeitscombinatie
- Keuze van de uitharder voor oppervlaktekwaliteit en uithardingscontrole
- Ontwerpen van een samenhangend primer-, basislaag- en topcoat-assortiment
- Kwalificatiegegevens: Inkoopteams moeten deze eisen
- Van monstergoedkeuring tot productieschaalvergroting