Összes kategória

Alapanyag-kiválasztás szokásos ipari epoxi padlóbevonatokhoz

2026-09-29 14:55:40
Alapanyag-kiválasztás szokásos ipari epoxi padlóbevonatokhoz

Egy padlóbevonat-gyártó számára egy szokásos epoxi padló nem egyetlen kész termék. Ez egy összehangolt összetételi platform, amely egy behatoló alapozót, egy töltött középréteget és egy önsimuló vagy vastag felületi réteget foglal magában. Mindegyik réteg más-más követelményeket támaszt a gyanta viszkozitásával, az epoxi ekvivalens súlyával (EEW), a kemítő reaktivitásával, a töltőanyag-felvétellel, az áramlással, a keményedési sebességgel és a végső megjelenéssel szemben.

Ez az útmutató festék- és bevonatösszetétel-készítőknek, műszaki vezetőknek és nyersanyag-beszerzési csapatoknak készült. Nem tartalmaz utasításokat arról, hogyan kell egy padlót előkészíteni vagy telepíteni. Ehelyett azt magyarázza el, hogyan kell az üzemeltetési igényeket – például az alapfelület nedvességtartalmát, az alkalmazási hőmérsékletet, a forgalmat, a vegyi anyagokkal való érintkezést és a szolgálatba állás idejét – nyersanyag-választásba és minősítési tesztekbe átültetni.

Összetétel-réteg Fő nyersanyag-cél Tipikus fejlesztési kérdések
Alapozó Alacsony viszkozitás, betonnedvesítés, tapadás, szabályozott behatolás A kevert rendszer nedvesíti-e az alapfelületet anélkül, hogy a pórusokba szivárognának vagy levegőt zárnának be?
Kitöltött testbevonat Alapozó felvétele, kezelhető reológiája, ütésálló rétegfelépítése Mennyi kvarcot vagy szilícium-dioxidot képes felvenni a kötőanyag alkalmazási konzisztenciájának megtartása mellett?
Önkiegyenlítő felsőbevonat Folyás, fényesség, kipirosodás-állóság, keménységfejlődés A réteg szinteződik-e a gélképződés és a kikeményedés előtt elmosódás, ragadós érzés vagy felületi hibák nélkül?

hanamine-chemical-resistant-epoxy-flooring-finish.webp

Kezdje a formulációs rövid leírással, ne egy gyantakereskedelmi névvel

A gyanta minőségeinek összehasonlítása előtt a formulálónak meg kell határoznia a használati körülményeket és a feldolgozási ablakot. Egy raktár felsőbevonata, egy nedves alapfelületre szánt alapozó és egy vegyi anyagoknak kitett gyártóüzemi padló is mind „ipari epoxi padló” néven említhető, de nem osztozhatnak ugyanazon, megvizsgálatlan kötőanyag-kombináción.

A formulációs rövid leírásnak tartalmaznia kell:

  • cétréteg: alapozó, testfesték, önsimuló felsőréteg vagy javítóhabarcs;

  • felviteli módszer és a célfilm vastagsága;

  • töltőanyag típusa, szemcseméret-eloszlása és tervezett töltési aránya;

  • környezeti és aljzat hőmérséklet-tartománya a felvitel és a keményedés idején;

  • szükséges keverési élettartam, újrafelvihetőségi időablak, korai keménység és teljes keményedési idő;

  • várható víz-, tisztítószer-, olaj-, sav-, lúg- vagy oldószer-kihatás;

  • megjelenési követelmények, beleértve a szín, fényesség, simaság és elszíneződés-ellenállás szempontjait;

  • szükséges mechanikai vizsgálatok, például tapadás, kopásállóság, ütésállóság, nyomószilárdság vagy Shore D keménység.

A helyszíni körülmények továbbra is fontosak, de itt a formuláció bemeneti adataiként szerepelnek. Például a beton nedvességtartalma és a gázkibocsátása hatással van az alapozók tervezésére és minősítésére. Ezek nem indokolják, hogy egy nyersanyag-alapú cikkből vállalkozói felület-előkészítési útmutatót készítsenek. Egy bevonatgyártónak a vonatkozó alapfelületi kockázatokat ellenőrzött mintalemezekben és alkalmazási próbákban kell reprodukálnia, majd a kész rendszer saját technikai adatlapjában (TDS) meg kell adnia a telepítési korlátozásokat.

Az epoxi-vázas szerkezet és a viszkozitáscsomag kiválasztása

A szokásos biszfenol-A folyékony epoxi általános célú padlókötőanyagok kiindulási alapja, mert gyakorlati egyensúlyt nyújt az elérhetőség, a mechanikai teljesítmény és a formulációs rugalmasság között. A biszfenol-F típusú epoxi anyagok akkor értékelhetők, ha alacsonyabb viszkozitás vagy magasabb funkcionális sűrűség előnyös. A novolak epoxi olyan fejlesztési programokba tartozik, ahol a kész formulációnak meg kell felelnie egy meghatározott kémiai expozíciós követelménynek; a gyanta család önmagában nem bizonyítja a kémiai ellenállást.

A Hanepoxy katalógusa a következő jelöltek listáját tartalmazza a formulációk szűréséhez:

Minőségi osztály Katalógusleírás EEW (g/eq) Viszkozitás 25 °C-on (mPa·s) Formuláció-szűrési irányelv
128 Biszfenol-A folyékony epoxi 184–196 11,000–15,000 Általános kötőanyag-jelölt test- és fedőlakkokhoz
128E C12–C14 alkil-glikidil-éterrel módosított biszfenol-A 190–210 1,000–2,500 Csökkent viszkozitású jelölt nedvesítéshez vagy magasabb töltőanyag-tartalomhoz
128G Biszfenol-A folyékony epoxi 190–210 700–1,300 Alacsony viszkozitású formulációs jelölt
128EL Biszfenol-A folyékony epoxi 200–220 500–900 Alacsony viszkozitású formulációs jelölt; vegye figyelembe a magasabb EEW értékét
128BF Biszfenol-F-el módosított biszfenol-A 190–210 200–1,000 Jelölt, ahol alacsony kevert viszkozitás szükséges
128M Biszfenol-A folyékony epoxi 180–200 5,000–8,000 Közepes viszkozitású kötőanyag-jelölt
170 Biszfenol-F folyékony epoxi 160–180 2,000–5,000 Alacsonyabb viszkozitású, magasabb funkciós számú rendszerek jelöltje
638 Novolak epoxi 174–180 Erősítse meg az aktuális technikai adatlapból Kémiai ellenállás-fejlesztési programok jelöltje

Ezek a számok a szállító katalógusának tartományait tükrözik, nem pedig kész formulákra vonatkozó garanciákat. A laboratóriumi munka megkezdése előtt ellenőrizze az aktuális technikai adatlapot és az adott tétel minőségi tanúsítványát. Amikor egyik fokozatról a másikra vált, újraszámítsa a sztoichiométeriai arányt az aktuális EEW érték alapján, és optimalizálja újra a reaktív hígító mennyiségét, a kemítőszer-adagolást, a töltőanyag-terhelést, a habcsendesítőt, a folyási segédanyagot és a pigmentkombinációt.

A viszkozitás csökkenését soha nem szabad izoláltan értékelni. Egy reaktív hígítóval módosított gyanta javíthatja a feldolgozhatóságot és a töltőanyag-beköltözést, de egyúttal megváltoztathatja a keresztkötési sűrűséget, a keményedési válaszidőt, a keménységfejlődést, a vízfelvételt és a vegyi ellenállást. A megfelelő minőség az, amely illeszkedik a kevert rendszer feldolgozási ablakába és sikeresen teljesíti a kész filmre vonatkozó vizsgálati tervet – nem egyszerűen a legalacsonyabb tiszta viszkozitású gyanta.

Kemítőszer-választás a felületminőség és a keményedés szabályozása érdekében

A kemítószer-kombináció meghatározza a munkaidő nagy részét, a keménységfejlődést, a felületi megjelenést, a nedvességérzékenységet és az epoxi padlóbevonat vegyi tulajdonságait. Ennélfogva a módosított cikloalifás aminok, a poliamidok és a módosított polieteraminok eltérő formulázási célokra szolgálnak, nem pedig egyszerűen egy „jó–jobb–legjobb” hierarchiát alkotnak.

A módosított cikloalifás aminok logikus jelöltek önmagukat kiegyenlítő vagy vékonyrétegű felsőrétegekhez, ahol a formulák készítői a fényességet, a színminőséget, a keménységfejlődést és a felületi elszíneződés elleni ellenállást részesítik előnyben. A poliamidokat általában alapozókhoz és korroziónak ellenálló alaprétegekhez vizsgálják, ahol hosszabb dolgozási idő, nedvesítési képesség, rugalmasság vagy felületi tolerancia fontos. A módosított polieteramin-kemítőket akkor érdemes figyelembe venni, ha a fejlesztési feladat más egyensúlyt követel rugalmasság, kiegyenlítés, nedvességállóság és kemítési reakció szempontjából.

Kiválasztott katalógus-jelöltek:

Termék Kémiai irány Aminérték (mg KOH/g) Viszkozitás (Mpa·s) AHEW (g/ekv) Katalógusbeli pozícionálás
Hanamine 1816 Módosított cikloalifás amin 230–290 300–600 25 °C-on 114 Epoxy padlófelsőréteg; szállítói keverési arány-ajánlás 100:60
Hanamine 1815 Módosított cikloalifás amin 280–340 200–500 25 °C-on 94 Padlófelsőréteg- és hideg-időjárási kemítési jelölt; ajánlás 100:50
Hanamine 1815A Módosított cikloalifás amin 250–310 500–700 25 °C-on 106 Padlófelsőréteg-jelölt; irányelv 100:58
Hanamine 1915B Módosított cikloalifás amin 270–330 200–600 25 °C-on 94 Járófelület-ellenálló felsőréteg-irányelv; felsorolt készítményélettartam: 20–30 perc; irányelv 100:50
Hanamine 3327 Módosított polieteramin 240–300 200–500 25 °C-on 93 Önkielégítő vagy vékonyrétegű felsőréteg-jelölt
Hanamine 4327 Módosított polieteramin 270–330 200–500 25 °C-on 96 Nonylfenolmentes, alacsony VOC-tartalmú, nagy fényességű felsőréteg-irányelv
Hanamide 115 Nylon 230–260 50 000–80 000 40 °C-on 180 Alapozó és korrózióvédelmi bevonat-irányelv
Hanamide 125 Nylon 270–310 8000–12 000 40 °C-on 126 Alacsonyabb viszkozitású poliamid szűrőjelölt
Hanamide 140 Nylon 320–360 3000–6000 40 °C-on 95 Magasabb aminértékű poliamid szűrőjelölt

A katalógusban megadott keverési arányok a szállító által ajánlott értékek a megadott gyantaállapotokhoz; nem univerzális sztöchiometriai arányok. A formulakészítőknek a gyanta EEW-értékéből és a kemítőszer AHEW-értékéből kell kiszámítaniuk a kiindulási szintet, majd azt a kemítési, üvegátmeneti, mechanikai és ellenállási vizsgálatokkal kell megerősíteniük. Az aminérték és az AHEW nem cserélhetők fel egymással.

Összefüggő alapozó-, testfesték- és fedőlakk-kollekció tervezése

Egy kereskedelmi padlófesték-sorozat előnyöket élvez közös nyersanyagok használatából, de mindegyik réteg továbbra is saját optimalizálásra szorul.

Egy alapozóhoz a keverék viszkozitásának olyannak kell lennie, hogy nedvesítse és behatoljon a felületbe, de ne szívódjék fel túlzottan, illetve ne párologjon el oldószer-szerűen a pórusos betonba. Az 128E, 128G, 128EL, 128BF vagy 170 típusú gyanták segíthetnek alacsonyabb kezdőviszkozitás elérésében, feltéve, hogy megfelelnek az tapadási, nedvesség- és keményedési teszteknek. Ahol a munkaidő és az alapfelület nedvesítése elsődleges szempont, akkor poliamid vagy más felület-toleráns kemítőanyag is értékelhető. A kész alapozót nemcsak sima laboratóriumi mintalemezekre, hanem reprezentatív betonfelületre is tesztelni kell.

A főréteghez a kötőanyagnak képesnek kell lennie a kiválasztott kvarc- vagy szilícium-dioxid-töltőanyag felvételére úgy, hogy továbbra is keverhető és felvihető maradjon. A fejlesztési programnak rögzítenie kell a viszkozitást a töltőanyag-mennyiség függvényében, a lecsurgást vagy folyást, a hőfejlődést, a levegő kiszabadulását, a nyomóviselkedést, az ütésállóságot, valamint az alapozóra és a fedőrétegre gyakorolt tapadást. A gyanta kilogrammonkénti költsége kevésbé informatív, mint a kötőanyag négyzetméterenkénti igénye a szükséges rétegvastagságnál.

Önállóan kiegyenlítő felső réteg esetén a folyási idő és a zselésedési idő közötti egyensúly döntő fontosságú. A fólia szintbe kell állnia és ki kell engednie a levegőt, mielőtt a viszkozitás növekedne, ugyanakkor elegendő korai keménységet kell fejlesztenie a tervezett gyártási ütemtervhez. Ezért a módosított cikloalifás vagy polieteramin jelölt anyagokat a teljes pigmentált összetételben – töltőanyagokkal és adalékanyagokkal együtt – kell összehasonlítani. A tisztán nyersanyagból készült vagy átlátszó öntött minták eredményei nem helyettesíthetik a tényleges padlóbevonati képletet.

A nyersanyag-egyformaság csak akkor hasznos, ha nem veszélyezteti a rétegek teljesítményét. Egy gyártó több termékhez is használhatja ugyanazt a bázisgyantát, miközben a kemítőszert, hígítószert, töltőanyag-csomagot és adalékanyag-csomagot változtatja. Ugyanakkor egy speciális alapozó indokolhatja egy másik gyanta alkalmazását, ha az lényegesen javítja a nedvesítést vagy az tapadási konzisztenciát.

Minősítési adatok beszerzéséért felelős csapatok által előírandó követelmények

A nyersanyag beszerzését nem szabad kizárólag az alapján jóváhagyni, hogy a névleges kémiai összetétele megegyezik a jelenleg használt anyagéval. A szabályozott változtatási folyamat mind a formuláció teljesítményét, mind a gyártás egyenletességét védi.

Minden műgyanta tétel esetében kérje a jelenleg érvényes Technikai Adatlapot (TDS), Biztonsági Adatlapot (SDS) és Megfelelőségi Igazolást (COA), beleértve az epoxidos ekvivalens tömeget (EEW), a megadott hőmérsékleten mért viszkozitást, a színét, a víztartalmat vagy illékony anyag-tartalmat, a hidrolizálható klórt és – amennyiben releváns – a szervetlen klórt. Minden kemítőanyag esetében kérje az amin-értéket, az amin-hidrogén-ekvivalens tömeget (AHEW), a viszkozitást, a színét, a víztartalmat, a javasolt adagolási tartományt, a csomagolást, a tárolási feltételeket és a szavatossági időt. Erősítse meg, hogy mely értékek a felszabadítási specifikációk, és melyek a tipikus értékek.

A laboratóriumi minősítési mátrixnak legalább a következőket kell tartalmaznia:

Tesztelési szakasz Ajánlott összehasonlítás
Feldolgozás Kevert viszkozitás, töltőanyag-felvétel, diszpergálási viselkedés, levegő-kiválasztás, használati élettartam, zsugorodási idő, exoterm folyamat
Alkalmazás Felületnedvesítés, folyás, kiegyenlítés, lecsurgás, rétegvastagság, újrafesthetőség-kompatibilitás
Ágyú Tapadásmentes idő, járhatósági vagy kezelhetőségi idő, Shore D keménységfejlődés, teljes kikeményedési ütemterv
Mechanikai Tapadás, kopásállóság, ütésállóság és nyomószilárdság – amennyiben releváns
Vetítés Vízállóság, fehéredés vagy „blush” (felületi elszíneződés), valamint projekt-specifikus kémiai folt- vagy merítési tesztek
Gyártás Tömeggyártási egységesség, színellenőrzés, csomagolás, tárolási stabilitás

Lehet-e egy alacsonyabb viszkozitású gyanta helyettesíteni a 128-as típust újraforgalmazás nélkül?

Nem feltételezhető automatikus helyettesítés. Egy alacsonyabb viszkozitású fokozat megváltoztathatja az epoxi-ekvivalens tömeget (EEW), a reaktív hígító tartalmat, a keményítés sztöchiometriáját, a töltőanyag-igényt, a fóliatulajdonságokat és a kémiai ellenállást. Újraforgalmazási projektnek kell tekinteni, és össze kell hasonlítani a jóváhagyott kontroll mintával.

Egyetlen keményítőt lehet-e mind a primer, mind a fedőlakk termékekhez használni?

Csak akkor, ha mindkét specifikációt kielégíti. A primer fejlesztése elsősorban a nedvesítésre és a dolgozási időre koncentrálhat, míg a fedőlakknál a felületkiegyenlítés, a fényesség, a „blush”-állóság és a korai keménység fontosabb. A közös készlet értékes, de a teljesítményalapú érvényesítésnek kell vezetnie, nem pedig fordítva.

Milyen információk tartoznak egy RFQ-ba?

Jelölje meg a szándékolt formulációs réteget, a célszűrített gyanta EEW-értékét vagy kemítőszer AHEW-tartományát, a viszkozitási tartományt és a tesztelési hőmérsékletet, a szükséges színt, a csomagolást, az éves mennyiséget, a célhelyet, a dokumentációs követelményeket és a mintamennyiséget. Foglalja magában a szándékolt alkalmazást és a kritikus teszteket is, hogy a szállító megfelelő jelöltet tudjon ajánlani, ne csupán a legközelebbi terméknév árajánlatát adják.

A minta jóváhagyásától a gyártási léptékű bevezetésig

Egy gyakorlatias beszerzési sorrend egyszerű: dokumentumok ellenőrzése, laboratóriumi minták tesztelése a jelenleg használt anyaggal szemben, próbagyártás, jellemző alapanyagok bevonása, és a anyag csak akkor kap jóváhagyást, ha a teljes formuláció teljesíti a kiadási kritériumokat. Őrizze meg a referencia-mintákat, és rögzítse pontosan azokat a nyersanyag-tételkódokat, amelyeket a minősítés során használtak.

A Hanepoxy gyanták és keményítők különböző fokozatai jelöltek lehetnek ebben a folyamatban. A kiválasztásnak a formulációs rövidítésből és a jelenlegi műszaki dokumentumokból kell kiindulnia, majd sztochiometriai, feldolgozási viselkedési, keményedési, megjelenési és üzemeltetési ellenállási szempontok alapján történő szabályozott összehasonlítást kell végezni. Ez a megközelítés megbízható alapot nyújt a bevonatgyártók számára a költségoptimalizáláshoz vagy a beszállítói diverzifikációhoz anélkül, hogy egy katalógusbeli egyezést mutatnának fel ekvivalencia-bizonyítékként.

Műszaki értékeléshez vagy mintaigényléshez adjon meg: a célréteget, a jelenlegi kötőanyag-kémiai összetételt, a kívánt viszkozitást és keményedési időablakot, a töltőanyag-tartalmat, az alkalmazási hőmérsékletet és a szükséges teljesítményvizsgálatokat. Ez az információ lehetővé teszi a beszállító számára, hogy leszűkítse a jelöltek listáját, és előkészítse a vonatkozó TDS-, SDS-, COA-adatokat, valamint a csomagolási és mintavételi részleteket.

Műszaki megjegyzés: Ez az útmutató csak a megjelölt katalógusminőségekre és megadott vizsgálati hőmérsékletekre vonatkozik. A végső teljesítmény a teljes gyanta-keményítő összetételtől, a töltőanyag-tartalomtól, az adalékanyagoktól, az alapanyagtól, a rétegvastagságtól, a keményedési ütemtervtől és a vizsgálati módszertől függ. A gyártás nagyobb léptékű bevezetése előtt ellenőrizze a jelenleg érvényes specifikációkat, és igazolja a megfelelőséget laboratóriumi formulázási munkával, próbaüzemi törzsekkel és reprezentatív alkalmazási próbákkal.